03.10.2021

Konferencja "Nie jesteś sama..."

Konferencja

Praca położnej ma wyjątkowo odpowiedzialną misję. Jest nią towarzyszenie matkom zarówno w chwilach przeżywania cudu narodzin, jak i dramatu straty dziecka na różnych etapach ciąży. Z wiadomych względów opieka nad kobietą, która doświadcza takiej tragedii jest trudna i wymaga szczególnych umiejętności w niesieniu pomocy. Oprócz fachowej opieki medycznej, ze strony personelu medycznego niezbędne jest postawa o prostej, a zarazem pełnej empatii wymowie, którą można ująć w jednym zdaniu: „Nie jesteś sama…”

Fundacja Opes139 serdecznie zaprasza położne, pielęgniarki, lekarzy oraz osoby towarzyszące rodzicom po stracie na konferencję organizowaną z okazji obchodów Dnia Dziecka Utraconego, zatytułowaną „Nie jesteś sama…”
Tematyka konferencji pozwoli wypracować w sobie ten krótki, ale jakże ważny i wymowny przekaz, który jest jednym z kluczowych form wsparcia kobiet w prawidłowym przeżywaniu żałoby po starcie nienarodzonego dziecka.
Prosimy o potwierdzenie udziału telefonicznie email: biuro @fundacjaopes.pl lub telefonicznie 510 620 392 do 11 X 2021 r.

Konferencja organizowana jest pod Patronatem Honorowym JM dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. PWSZ - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

11:00 – ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI, WYSTĄPIENIA GOŚCI

WYKŁADY:

11:15 do 11:45 – Martyna Sowińska, Marlena Targowska Laboratorium testDNA w Katowicach

Prawa pacjentki po poronieniu. Zabezpieczenie próbki poronnej do badań DNA

11:45 do 13:15 – Anna Stachulska, specjalistka pielęgniarstwa rodzinnego, położna bloku porodowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach

Jak wspierać kobiety po stracie dziecka? Rola położnej.

13:15 do 13:45 – Elżbieta Smajdor specjalista w dziedzinie logo terapii

„W życiu jest tylko jeden zaszczyt – zaszczyt pomagania innym” – wybrane metody logoterapeutyczne w pracy z pacjentami.

13:45 do 14:00 – PRZERWA

14:00 do 15:00 - Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzic po Ludzku, ekspertka ds. praw kobiet w opiece okołoporodowej

Opieka nad kobietą w sytuacji szczególnej zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej.

15:00 do 15:45 - Iwona Wróbel – Przebięda, psycholog, pedagog, terapeutka środowiskowa

„Listy do położnej” – psychologiczne ujęcie wsparcia w sytuacji utraty dziecka.