Aktualności
21.03.2022

POZNAJ PRZYCZYNĘ PORONIENIA

POZNAJ PRZYCZYNĘ PORONIENIA

Program polega na dofinansowaniu do badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu, w celu szybkiej diagnostyki przyczyny straty dziecka i szybkiemu wdrożeniu ewentualnego leczenia. Wszystko po to, aby dać szansę zaistnieć nowemu życiu już przy następnej ciąży, a rodziców uchronić przed traumą kolejnej straty.

Na projekt fundacja przeznacza 10 tys. zł, z czego jedna osoba/małżeństwo może otrzymać wsparcie w wysokości do 400 zł. Ta kwota może być przeznaczona np. badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, lub na diagnostykę trombofilii wrodzonej, bo, jak pokazują statystyki bardzo wysoki odsetek badań daje wynik nieprawidłowy, wskazujący na istnienie mutacji. Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultacje genetyczną, a lekarz oceni jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dalsze leczenie. Ostateczna decyzja co do wyboru badania podejmowana jest przez osobę zakwalifikowaną po konsultacji z pracownikiem laboratorium testDNA, współpracującym z fundacją i wykonującym badanie.

Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić poniższą ankietę. Do projektu kwalifikowane są osoby, wg kolejności zgłoszeń, mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia, które nie korzystały z dofinansowania we wcześniejszych edycjach projektu.

 Informacja zwrotna, wraz ze specjalnym numerem telefonu, zostanie wysyłana zakwalifikowanym osobom od końca marca. Lista osób zostanie też przekazana do laboratorium, nie będzie więc możliwości udziału w badaniu bez wypełnienia ankiety.

„Jesteśmy fundacją, która w swym statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu. Zależy nam, by była to pomoc realna, stąd propozycja dofinansowania badań. Po pierwszym poronieniu te badania nie są refundowane, a warto je wykonać. Poprzez ten projekt chcemy też dać kobietom nadzieję i wsparcie.”

Pierwsza edycja projektu odbyła się w czerwcu 2020 roku.