POTRZEBUJĘ POMOCY

POGRZEB DZIECKA

Rodzice mają prawo pochować dziecko, bez względu na to, jak długo trwała ciąża i czy jest znana płeć.

Pogrzeb bez rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego (i bez nabycia praw do zasiłku pogrzebowego i skróconego urlopu macierzyńskiego)

 1. Zgłosić w szpitalu chęć pochowania dziecka.
 2. Odebrać ze szpitala kartę zgonu dziecka
 3. Zgłosić się do zakładu pogrzebowego . Rodzic może pochować dziecko w grobowcu rodzinnym lub wykupić miejsce np. w kwaterze dzieci małych. Opłatę za pochowanie dziecka ponoszą rodzice.
 4. W przypadku pogrzebu katolickiego zgłosić się do kancelarii parafialnej. Można również poprosić o odprawienie Mszy św. w intencji rodziców, bo co do dzieci jest domniemanie że są już one zbawione.
 5. Ciało dziecka jest odbierane przez zakład pogrzebowy

Pogrzeb, kiedy znana jest płeć dziecka

 1. Zgłosić w szpitalu chęć pochowania dziecka.
 2. Odebrać ze szpitala kartę martwego urodzenia
 3. Zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego – jest to potrzebne również do uzyskania urlopu macierzyński.
 4. Zgłosić się do zakładu pogrzebowego . Rodzic może pochować dziecko w grobowcu rodzinnym lub wykupić miejsce np. w kwaterze dzieci małych. Wszystkie koszty pogrzebu pokryte zostaną z zasiłku pogrzebowego.
 5. W przypadku pogrzebu katolickiego zgłosić się do kancelarii parafialnej. Można również poprosić o odprawienie Mszy św. w intencji rodziców, bo co do dzieci jest domniemanie że są już one zbawione.
 6. Ciało dziecka jest odbierane przez zakład pogrzebowy
 7. Celem uzyskania zasiłku pogrzebowego należy przedłożyć do ZUS-u stosowne dokumenty. Często w tym procederze pomagają zakłady pogrzebowe.

Rodzic ma również prawo do pochowania dziecka w mogile zbiorowej. Warto jednak dopytać, jak to wygląda w danym szpitalu i na którym cmentarzu znajduje się taka mogiła.