15 października 2024 w kościele św. Joachima w Sosnowcu odbyły się pierwsze Diecezjalne Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowane przez ks. Karola Nędze dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz Diakonię Życia Ruchu Światło Życie Diecezji Sosnowieckiej.
W ceremonii uczestniczyli rodzice, którzy doświadczyli bolesnej straty swojego dziecka; ich rodziny, bliscy i przyjaciele. Msza święta rozpoczęła się o godz. 18:00, a przewodniczył jej ks. bp Artur Ważny.
W homilii biskup podkreślił, że w tym szczególnym dniu chcemy ogarnąć modlitwą wszystkie dzieci, które odeszły z tego świata i ich rodziców. Słowa biskupa wyjaśniły czym jest Nadzieja – drogi, którymi możemy pójść, alternatywy, które prowadzą nas do Boga. Należy ćwiczyć nadzieję, pierwszą formą jest modlitwa.
Ludzie zrozpaczeni nie modlą się, ludzie nadziei modlą się- ufając Bogu. Kolejnym ćwiczeniem nadziei jest cierpienie. Ważne, żeby być blisko takich osób, które potrzebują pocieszenia, które przeżywają trudne chwile- to jest ,, być z kimś w jego samotności”.
Ludzie nadziei zmieniają ten świat, mają nadzieję, na życie wieczne, ale czekając na tą wieczność, nie żyją w bezczynności, tylko działają. Ostatnim miejscem, które ma być ćwiczone przez nas to wspomnienie sądu ostatecznego. Biskup powołał się na słowa papieża Franciszka z ,,Amoris Leatitia” mówiące o tym, że Pan Bóg będzie wołał po imieniu wszystkie utracone dzieci, wg imion nadanych przez ich rodziców.
Dla wielu rodziców było to głęboko poruszające wydarzenie. Podczas mszy mogli oni odmówić Akt zawierzenia utraconych dzieci Bożemu Miłosierdziu oraz zapalić świece ku pamięci swoich dzieci. Te symboliczne gesty były dla nich sposobem na wyrażenie swojego bólu, ale również nadziei na ponowne spotkanie z dziećmi w wieczności.
Posługująca Diakonia muzyczna z Domowego Kościoła przez odpowiedni dobór pieśni – wprowadziła podczas Eucharystii atmosferę refleksji i ukojenia; a melodie i teksty niosły ze sobą przesłanie nadziei i miłości.
Msza zakończyła się wspólną modlitwą i błogosławieństwem oraz prezentacją Fundacji Opes 139 z Tarnowa, której misją jest m.in. wsparcie psychologiczne i duchowe rodziców po stracie, dofinansowanie do nierefundowanych badań genetycznych, konsultacje genetyczne, pomoc w przejściu przez procedury medyczne w szpitalu, szkolenie personelu medycznego, promocja naprotechnologii, organizacja konferencji i warsztatów, wpieranie inicjatyw budowy nowych miejsc pamięci na terenie kraju.
Przy wyjściu z kościoła można było zakupić książki oraz zabrać ze sobą robione na szydełku serduszka z cytatem z Psalmu 139;
jak również obejrzeć wystawę pięknych zdjęć przygotowaną przez fundację. Uczestnicy mieli możliwość kontynuowania spotkania na salkach z psycholog Katarzyną Górczyńską, gdzie usłyszeli prelekcję pt. ,,Kiedy wali się świat”- kilka słów o stracie, żałobie, kryzysie
i nadziei na nowe jutro. To wydarzenie pokazało, jak ważna jest wspólnota w trudnych chwilach i jak wiele może znaczyć duchowe wsparcie ze strony Kościoła.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie. Wasza obecność i wspólna modlitwa były wyrazem wsparcia i solidarności, które z pewnością przyniosły ukojenie wielu sercom. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tego dnia, szczególnie ks. Karolowi Nędzy, ks. Grzegorzowi Kossowi, ks. Andrzejowi Cieślikowi - proboszczowi koś. św. Joachima
i wspólnocie Domowego Kościoła. Dzięki waszej pomocy i posłudze ten dzień był wyjątkowym i niezapomnianym.
Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom możemy być blisko tych, którzy tego potrzebują, niosąc im nadzieję.
zdjęcia: Bartosz Krawczyk
tekst Aleksandra i Gabriel Krzysztoniowie